Sport

Zumba

Jak vlastně vznikla zumba?

Psal se rok 1991, kdy jeden cvičitel aerobicu jménem Beto Perez měl mít lekci aerobicu právě se svými klientkami. Na danou hodinu se připravil, jenže zapomněl cédečka s hudbou doma a hodina měla začít. Nezbývalo mu nic jiného než si vzít ze svého auta cédečka s latinsko- americkou hudbou, kterou velmi rád poslouchal i při jízdě autem.

Pochopitelně taneční kroky musel trochu přizpůsobit, nemohl mít kroky stejné jako na aerobicovou hudbu, takže tak trochu improvizoval.

Jeho klientkám se to velmi líbilo, zaujalo je to a tak vznikla zumba.

Postupně se tak zumba šířila a dostala se do různých tanečních sálů, fitness center, na DVD a i na youtube.com.

Beto Perez se stal velmi slavným, vede své lekce zumby a různí trenéři, tanečníci si získávali licence pro to, aby mohli cvičit své klienty a klientky zumbu.

zumba

Co je to vlastně zumba?

Zumba je aerobní taneční cvičení, které lze zařadit do intervalového tréninku. To znamená, že lidé střídají rychlé a pomalejší tempo v daných intervalech, což je velmi prospěšné pro zlepšení fyzické kondice, formování postavy. Dotyčný procvičí a protancuje komplet celé tělo, méně- více se zapotí a na závěr se protáhne. Některé lekce na konci nabízejí i lehké posilování vlastním tělem. Zaměřují se na břišní a hýžďové svaly. Zumba pomáhá udržovat mladiství vzhled, snižuje bolesti v bederní oblasti i v krční (což nás může postihnout, pokud máme sedavý styl života), tvaruje postavu, uklidňuje tělo i mysl, zlepšuje držení těla, zvyšuje provozní kondici, to znamená, že jste během svého pracovního a osobního života výkonnější a energičtější.

Z lekce zumby odcházíte uvolnění, zcela určitě máte mnohem lepší náladu! Zahání to stres, deprese, úzkosti… Stejně jako jakákoliv různá cvičení a sportování.

 

Kde mohu tančit zumbu?

V současné době je plno fitness center, kde lektoři nabízejí lekci zumby, jsou i různé taneční studia, kde kromě lekcí tanců pro veřejnost nabízejí i právě lekce zumby. Jedna hodinová lekce vychází přibližně na 100 Kč, ale dají se zakoupit i permanentky, kde se pak cena za lekci sníží.

Pokud nemáte tolik času jezdit na hodiny zumby, stačí si například na youtube.com vyhledat zumbu. Cvičitelé respektive instruktoři rádi nahrávají své hodiny zumby, popřípadě i po jednotlivých písničkách, takže můžete tančit zumbu i v klidu a v pohodě doma v obýváku.

zumba

Co na zumbu musím mít?

Určitě se hodí pohodlné sportovní oblečení, ideálně tílko/tričko, legíny/kraťasy, sálové tenisky anebo se dá cvičit i bosky. Doporučuji i láhev tekutiny, ideální je čistá voda, voda s trochou citronové šťávy. A určitě se hodí i ručník, abyste si mohli setřít pot. Tak směle do toho!