Mít auto je prima

Já osobně si vůbec nedokážu představit život bez auta. Už jako malá jsem si říkala, že až budu moci mít řidičský průkaz, tak si ho taky udělám. Nikdy by mě nenapadlo ale, že s tím budu mít takové problémy. Víte, nebylo mi ani osmnáct a já měla úraz. Moc ráda jsem jezdila na kole, a právě kolo mi bylo osudným. Škaredě jsem si zlomila nohu, šíleně to bolelo a já tak vyfasovala sádru, jak jinak. Byla jsem velmi naštvaná, protože jsem za tři týdny měla dělat řidičský průkaz. Takže jsem svou přihlášku musela vynulovat a modlit se, aby se mi noha rychle zahojila a já tak mohla nastoupit na nový kurz o žádost na řidičák.

Tankování nebo nabíjení auta je nutností

Jenže uběhly dva měsíce a mě lékaři řekli, že musím ještě dva měsíce rehabilitovat. Opravdu jsem byla smutná, ale nedalo se nic dělat. Raději jsem poslechla lékaře a poctivě jsem začala doma cvičit, taky jsem chodila na odborné rehabilitace. Byla jsem ráda, že do půl roku jsem byla úplně fit. Radostí jsem jásala a skákala a hned jsem si dala novou přihlášku na řidičský průkaz. Měla jsem štěstí. Bylo ještě místo, a navíc začátek už byl za týden. Víc jsem si přát opravdu nemohla. A jakmile jsem zasedla za volat v autoškole, byla jsem na sebe pyšná. Ještě více pyšná jsem byla, když jsem pak v rukou po měsících držela můj vysněný řidičský průkaz. Bylo to mé jediné přání, které se mi splnilo. Navíc i mí rodiče byli rádi, že se mi to povedlo ihned napoprvé. 

Stopaři nejsou výjimka

A potom jsem samozřejmě chtěla nějaké auto. Naštěstí v tomto ohledu nejsem vůbec náročná, a tak jsem si vystačila s tátovým ojetým autem. Sice už něco auto zažilo, ale jako první auto je úplně ideální. Stejně se musím nejdříve pořádně vyjezdit, než si pořídím nějaké lepší a dražší auto. Navíc odmítnout auto od táty by bylo neslušné. A moje první cesta? Tak ta vedla za mojí sestrou, která žije padesát kilometrů daleko. Naštěstí je cesta velmi krásná, tak se mi jelo v pohodě. Dobře jsem dojela a nyní se už těším, až si vyjedeme se sestrou v létě někam k vodě. Moje sestra je taky dobrá řidička, takže se budeme v řízení střídat.

Jak zvládnout dopravní omezení a nezbláznit se?

Příchodem jarního počasí nám rozkvetly nejen stromy a veškerá zeleň, ale u většiny silnic i dopravní značky s omezením a prací na silnici. Jízda autem začíná být opět jedním velkým dobrodružstvím a věčné téma diskuzí a nadávek na neschopnost silničářů a plánování oprav se může rozběhnou na plné obrátky.

Ale tu největší zkoušku nervů zažívá hlavní město a oprava Barrandovského mostu. Jedna z nejvytíženějších komunikací v česku, kde denně projíždí až 145 tisíc aut. A nutno přiznat, že i sebemenší omezení v naší metropoli je ukázkou a hlavně vizitkou řidičů jako takových. Jistě, plánované opravy a bezpečnost provozu sebou nese i tato úskalí. Úskalí oprav a rekonstrukcí. Ponechme stranou jak efektivně naši opraváři komunikací pracují a jaké plánování oprav je jako takové.

oprava silnic

Problém, možná jeden z největších problémů, jsou ale řidiči aut sami o sobě. Každý se chce dostat z bodu A do bodu B v co nejkratší době a jízda autem je ještě stále jedna z nejrychlejších. Dokonce i v krizovém bodě oprav, byl ve středu proveden experimentální „závod“. Auto, vlak a kolo si to rozdali na trase Zbraslav – Smíchov, kde auto zdolávalo právě zmíněný Barrandovský most a i přes omezení přesto vyhrálo, gratulujeme.

Ale jedním z největších nešvarů řidičů aut je řazení se do jízdních pruhů před omezením. Takzvaný ZIP  se leckterému řidiči zdá poněkud zřejmě primitivní a někteří o něm dokonce ani neslyšeli.  Jako každodenní účastník silničního provozu jsem byl nedávno účastníkem celkem bizardní situace. Víše zmíněné omezení, kde v souběžné jízdě aut se snížil počet jízdních pruhů. Sám jsem popojížděl v pruhu průběžném a trpělivě přihlížel chaosu v samotném ústí omezení. Pravidlo zip bylo jako na horské dráze a doslova tam vyhrávala drzost a velikost auta. Jako řidič kamionu jsem měl navrch, ale přesto jsem byl odhodlán řazení podle ZIPU dodržet. Nepovedlo se! Jen tak tak jsme unikli kolizi se starším pánem, který vehementně lamentoval rukama a co jadrných slov jsem asi dostával, radno nedomýšlet.

Tak za prvé, pravidlo řazení do pruhů, který je zřejmě průběžný se řadí auta s vedlejšího pruhu systémem zipu. Střídavě hezky jedno po druhém. Nic složitého, zdálo by se. Ovšem zmíněný pán byl dokonce už třetím aktérem, který se dost agresivním způsobem vecpal přede mě.

Za druhé, nastala zcela logická situace, kdy jsem byl nucen zastavit a tím pádem zastavila celá dlouhá kolona za mnou. Výsledek? O plynulém projetí omezení jsme si mohli nechat všichni jen zdát. Ale tuto situaci znáte zřejmě všichni.

dopravní zácpa

A jeden bonus navíc. Pána jsem dojel hned na další benzínce a ač jsem člověk nekonfliktní, vida ho, že si šel „jen“ zapálit oslovil jsem ho s jistou, slušně položenou výčitkou předešlého chování. Odpověď? „ Tak když jede kamion, tak podle pravidel se řadí tři, až čtyři auta né?“ Jeho arogantní odpověď vysvětlila vše. Nevěřícně jsem zíral a coby profesionál, jsem dotyčného odkázal k pravidlům silničního provozu. A tímto bych požádal každého, kdo má nějaké mezery, pročtěte si nové vyhlášky a pravidla. Pak bude provoz autem i v omezení možná jednodušší a plynulejší. Jinak je to zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu,  § 12, odstavec 3.

Na co si dávat u auta pozor

V dnešní době je na silnicích opravdu velká spousta aut, to je způsobeno hlavně tím, že si čím dál více lidí dělá řidičské oprávnění, aby poté automobily mohla řídit. Co si budeme povídat, je rozhodně mnohem příjemnější, jezdit si komfortně ve vlastním automobilu než se mačkat někde v autobuse se spoustou dalších lidí. Ovšem se skutečností, když vlastníte automobil na vás dopadá spousta povinností, na které si musíte dávat pozor a nezapomínat na ně, protože by vás mohli stát spoustu peněz, pokud by vás například zastavila policie a zjistila, že jste si na tyto věci nedali pozor. Společně se dnes podíváme, které věci to mohou být a jak se jim můžeme vyvarovat. 

Sportovní auto

Výměna pneumatik 

Tato záležitost je převážně pololetní, ovšem lidé často zapomínají nebo si vůbec neuvědomí, kdy se mají pneumatiky přezouvat. Pokud by vás po termínu přezutí na zimní pneumatiky zastavila policie a vy byste měli stále pneumatiky letní, byl by to docela velký problém a policista by vám mohl předepsat docela tučnou pokutu a řekněme si to narovinu, nebylo by úplně příjemné, chvíli před Vánoci, dávat své úspory do státního rozpočtu, kvůli nedodržení termínu. Proto si někde pořádně zapište, ať na to vidíte a stále vám to něco připomíná, zimní pneumatiky si na auto musíte nasadit nejpozději do 1. listopadu, po tomto termínu by vás policie již mohla pokutovat.

Výměna pneumatik

V případech krátkého časového rozmezí při zjištění prohřešku samozřejmě záleží na individuálním přístupu státního pracovníka, některý vám mže pouze pohrozit, ovšem druhá, který by měl například špatný den, by vás pokutovat mohl. Zimní pneumatiky mají být na autě nasazeny do 31. března. Tudíž letní pneumatiky na auto musíme nasazovat od 1. dubna. Výjimka se samozřejmě tvoří, pokud by byly zimní příznaky ještě i v dubnu, například ranní námrazy a tak dále, zimní pneumatiky se v tomto případě mohou nechat déle, než je uvedeno v oficiální vyhlášce.