Houbovník – pohádkově dobrý

Známé přísloví „Kdo se bojí, nesmí do lesa.“ je v dnešní době namístě, protože z médií se dozvídáme o výskytech jak divokých prasat, tak už i vlků, rysů nebo šakalů.

Tato zvířata jsou ale povětšinou plachá, a tak je pravděpodobně ani nezahlédneme.

jedla_houba

Když tedy zaženeme obavy a strachy z toho, že v lese potkáme vedle malých klíšťat také stádo divočáků nebo vlka, rysa či šakala, můžeme se směle, nejlépe s proutěným košem, vypravit na tolik oblíbené houby. Po příjemné procházce na čerstvém vzduchu v krásném prostředí mezi stromy, mechy a kapradinami dorazíme domů spokojeni a příjemně unaveni, i kdybychom na žádnou houbu nenarazili. Pokud však budeme mít to štěstí, část „houbového úlovku“ si můžeme také usušit a část dát v mikrotenových sáčcích do mrazáku. A jak se připravuje houbový nákyp neboli houbovník?

Co budeme potřebovat:

  • 500 – 600 g hub

  • 5 housek

  • ½ l mléka

  • 3 – 4 vejce

  • muškátový oříšek nebo květ

  • 2 lžíce petrželky

  • 1 lžička soli

  • 150 g másla

Postup:

Houby očistíme nožem od hlíny a jiných nečistot (případně vykrojíme červivá místa), omyjeme a pokrájíme na menší kousky, jako bychom dělali smaženici. V kastrůlku rozehřejeme část másla a nasypeme nakrájené houby. Pod pokličkou je podusíme.

houbovy_naky

Housky nakrájíme na kostky, přelijeme zbylým rozpuštěným máslem. V mléce rozšleháme vejce, dle chuti muškátový květ nebo nastrouhaný muškátový oříšek a dvě lžíce nadrobno nasekané petrželky. Nalijeme na kostky housek a necháme cca 50 min. odležet. Mezitím několikrát směs obrátíme. Aby byla „tak akorát“ (ne příliš suchá, nebo naopak řídká), přidáme buď trochu mléka anebo strouhanky.

Poté do vymazaného pekáče či zapékací mísy pokládáme nejdříve vrstvu s houskami a na ni vrstvu hub. Zakryjeme vrstvou s houskami a dáme péct do trouby. Na konci pečení můžeme ještě nákyp posypat nastrouhaným sýrem. Dobrou chuť!

Cyklická ketogenní dieta

Jestliže máte nějaké to kilo navíc na sobě, tak tohle je opravdu to nejlepší řešení, takže se nebojte a prostě pro změnu a vyberte si právě cyklickou ketogenní dietu, která se skvěle hodí pro všechny, bez rozdílu na věku, pohlaví https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/otehotneni/pohlavi-ditete a také toho, jestli jste sportovec nebo ne, to je také důležité, takže se ničeho nebojte a prostě tohle všechno dopadne dobře. Připojte se ke všem těm, kteří si obrátili jejich život k lepšímu, protože vypadají lépe, cítí se lépe, jsou na tom lépe se zdravím a jde to na nich vidět.

fitness

Vaše váha by vás rozhodně neměla omezovat v sociálním životě, takže pokud se za sebe stydíte nebo se vyhýbáte některým aktivitám, jako je bazén a podobně, tak byste se měli zamyslet, co vlastně děláte špatně, protože tohle není zdrav se takhle omezovat, takže se o tomhle všem i vy přesvědčte ještě hned dneska a dopadne to skvěle. Tohle vám prostě pomůže, protože dáte svému stravování řád a pokud chcete zhubnout, tak je to vždy hlavně o tom, co jíte, kdy t jíte a kolik toho jíte, to je jasné, takže pokud nevíte, kde byste měli začít a zkusit právě tohle bude pro vás nejjednodušší řešení.

posilování

Zvyšte si sebevědomí

Pokud nemáte žádné sebevědomí, tak to jde vidět a jistě vás to bude omezovat. Takhle stačí si vybrat jeden ze tří programů podle toho, kolik máte tuku navíc a kolik byste chtěli zhubnout tuku. Podle toho, jestli chcete zhubnout pět, nebo deset či dvacet kilo, se vybírá program a podle toho, je určená i délka, takže v tomhle ohledu budete nadšení a opravdu spokojení, to je jasné, to jinak opravdu nejde. My vám v tomhle všem pomůžeme, takže se v tomhle ohledu rozhodně ničeho nebojte a určitě bystře měli rozhodnout pro lepší zdraví. Snížíte si tak cholesterol, který jde ruku v ruce s obezitou s vysokým krevním tlakem. Tohle všechno dopadne skvěle, tak se nebojte a bude to skvělé.

Desatero pravidel pro bezpečný pobyt v soláriu

  • Každý z nás má určitý typ pleti, tzv. fototyp. Ten je určujícím faktorem pro bezpečnou délku pobytu v soláriu, ale i na Slunci. Lidé s tmavou pletí a tmavými vlasy se mohou slunit déle, naopak tzv. skandinávské typy by měly být obezřetnější. Každé dobře vybavené solárium musí mít k nahlédnutí tabulku fototypů s odpovídající délkou slunění.

ochrana očí

  • Čím citlivější pokožka, tím kratší pobyt v soláriu. V začátcích raději slunění nepřehánějte, zkraťte jej na 5 – 10 minut a ozařování zopakujte až po dvou dnech. Pamatujte, že maximální doba pobytu pod lampami je do 30 minut, většinou se však doporučuje délka kolem 15 až 20 minut.
  • Solárium Brno není vhodné pro osoby, které prodělaly oční operace, zvažte také slunění, jestliže užíváte nějaké léky. V příbalových letácích se můžete dočíst o případné interakci se slunečními paprsky a s UV zářením. Těhotné ženy by měly pobyt v soláriu omezit na minimum.

otevřené solárko

  • Oči musíte v každém soláriu chránit speciálními brýlemi, které vám jistě obsluha solária ochotně zapůjčí. Pamatujte, že nestačí jen zavřít oči, UV paprsky pronikají skrze tenkou kůži očních víček. Brýle musí mít dostatečný ochranný prvek – UV filtr.
  • Před sluněním odložte šperky, pod solární lampy vstupujte bez make-upu, nepoužívejte žádné parfémy. Cizorodé chemické látky totiž mohou způsobit při styku s UV zářením kožní vyrážky.
  • Pro pobyt v soláriu jsou určeny speciální ochranné krémy, které brání vysušování pokožky, zapomeňte na běžný opalovací krém. Ochranné prostředky, tedy i krémy, lze u obsluhy solária zpravidla zakoupit.
  • Čistota a hygiena především. Zaprášené trubice nevěstí nic dobrého o údržbě a starostlivosti obslužného personálu. Dbejte také na desinfekci lůžka speciálním prostředkem, ten byste měli před sluněním obdržet.

srdce v krému

  • Provozovatel zařízení je povinen předložit vám osvědčení, jak dlouho pracují trubice v korpusu – kolik hodin jsou v provozu. Pokud máte nějaké pochybnosti o obsluze zařízení, nechte si je předvést.
  • Pobyt v soláriu je rovnocenný pobytu na Slunci, mějte na paměti, že každé další slunění slunečními paprsky jen prodlužuje denní doporučenou délku osvitu UV zářením. Ideální je chodit do solária v zimě, nebo v deštivých dnech.
  • Pokud máte jakékoli zdravotní problémy, soláriu se raději vyhýbejte, především se jedná o chřipková onemocnění, záněty, infekce apod. Raději se poraďte včas s lékařem, stejně tak jej navštivte, jestliže vás po slunění provází otoky, zarudnutí kůže, skvrny, svědění a jiné nepříjemné potíže.