Motocykly v Čechách

Utlumení mýto výroby v Československu

Československo, bylo mezi válkami velkým pojmem ve výrobě aut i motocyklů. Značky jako Jawa, nebo ČZ a Laurin a Klement s mnoha dalšími, byly nositeli těch nejpokrokovějších řešení a mnohdy byly uplatněny patenty, nad kterými žasnul, celý svět. Úspěchy sklízely naše motocyklové značky i na poli sportovním a jména našich závodníků znal, celý motocyklový svět. Navzdory ničivým válkám, naši inženýři i v těžkých válečných časech nespali a dále tajně pokračovali ve vývoji našich motocyklů.

motorsport

Tyto motocykly, po druhé světové válce diktovaly trendy v motocyklovém průmyslu a v některých sportovních odvětvích dominovaly takovým způsobem, že to bylo pro konkurenci přímo dehonestující. Například v plochodrážním motocyklovém sportu, ovládla JAWA z továrny v Divišově, na dlouhé desetiletí a úspěch byl možný pouze na motocyklu této značky. Stejně tak v závodech terénních enduro motocyklů, hrály JAWY a motocykly ČZ první ligu a mnoho našich úspěchů v největším motocyklovém enduro svátku, před érou dálkových rallye, tedy šestidenní.

Celý svět s úžasem a nechápavým uznalým pokyvováním sledoval, jak v malé zemi uprostřed Evropy, vznikají takto skvělé motocykly a neméně skvělí jezdci. Samostatnou kapitolou, byly výkony našeho hrdiny Františka Šťastného v nejsledovanější motocyklové disciplíně a to v Mistrovství světa silničních motocyklů, kde na své Jawičce válcoval ty největší jména světového motosportu. Bohužel doktrína vládnoucí Komunistické strany Československa o tom, že socialistický pracující, nebude jezdit do práce na motocyklu, zastavila další vývoj našich klenotů na světovém trhu a v tomto odvětví jede vlak inovace, velmi rychle a na nás dobrovolně uvolněný světový trh se vrhla Japonská a Evropská konkurence. 

průmysl

Našim pracovníkům v moto průmyslu, nezbylo, než dodávat více a více zastaralé stroje a dříve námi obsazené prestižní trhy se začaly měnit v trhy méně náročné a rozvojové. Je nutno podotknout, že oč byly tyto trhy méně náročné na inovativní řešení, o to byly náročnější na trvanlivost a odolnost, no řekněme si i blbuvzdornost. Tomuto naše, sice koncepčně zastaralé, ale vycházející z ověřené geniální konstrukce, jak rámů, tak vzduchem chlazených motorů, vyhovovaly beze zbytku. V zemích, jako je Indie, nebo postsovětské republiky, jsou naše motocykly dodnes v provozu a mají zde nesmrtelné jméno.

Zajímavé závody

Vlastníte nějaké auto? Já tedy ne i když můj sen byl, že jednoho dne budu vlastnit nějaké velké červené auto. No, červené. Myslím, že od toho jsem už upustila. Moje auto, které chci nemusí mít červenou barvu. A víte proč? Protože jsem vždycky chtěla takové auto, které bude opravdu velké a robustní, které bude umět jezdit i v nějakých výmolech a na špatné silnici. Jistě to znáte sami, že některé silnice jsou tak odporné a škaredé, že se na nich vůbec nedá jezdit. Pamatuji si, jak jsem jednou jela na obyčejném kole k babičce, a protože jsem to chtěla vzít zkratkou, tak jsem jela po staré silnici okolo lesa. Ani nechtějte vědět, jak jsem při té cestě na kole nadávala. Tak silnice byla opravdu děsná a všude samý velký výmol a ty díry!

Luxusní auta jsou sexy!

Určitě si myslím, že by se na ní i špatně chodilo pěšky. Natož jet na kole. A není výjimka, že byste poté škaredé silnici jeli nějakým novým autem. A takovým autem, které vůbec není k tomu přizpůsobené. To byste jistě nadávali. A proto si říkám, že díky našim českým silnicím, bych chtěla právě auto, které je velmi odolné. Takže jsem si řekla, že nejlepší auto pro mě by bylo opravdu nějaké terénní.

Muži milují auta.

A znáte nějaké terénní auto, které je červené? Já tedy ne, a proto jsem si řekla, že budu spokojená, pokud seženu levné terénní auto, které bude černé. To je alespoň praktické, protože na černém terénním autu nejde vidět vůbec špína. Sice v létě se v něm možná upeču, ale budu mít splněný sen. Navíc bych se v terénním autě mohla taky zúčastnit nějakých terénních moto závodů. A vás by to bavilo? Terénní závody jsou docela zajímavé. Dvakrát jsem je viděla a říkám si, že by to byl můj nový koníček. A myslím, že terénní auto moto závody ocení hlavně pánové, protože ti mají moc rádi adrenalinové sporty, takže nějakým terénním moto závodem je jistě velmi potěšíte. Nebo se mohou jenom dívat. To je taky velmi rozvášní. 

Produkty pro ženy motorkářky

Ani produkty pro ženy, které jezdí na motorkách, není problém sehnat. Už dávno se nevyrábí produkty pouze pro muže. I některé ženy se velmi rády prohání na motorkách, jelikož jim něco takového pomáhá přijít na jiné myšlenky a to stejně tak, jako některým mužům.

Pomalu ale jistě je možné na cestách potkat více žen, než mužů, kteří jezdí na motorce. Někdy to člověk ale velmi těžko rozezná, zda se jedná o muže nebo o ženu, protože některé kombinézy, které se dají zakoupit, jsou natolik velké, že je opravdu problém a to ještě s nasazenou přilbou poznat, zda se jedná o ženu či muže. Ať je to tak nebo onak, je důležité, aby nejen ženy, ale i muži, měli na sobě při jízdě něco, co je rozhodně ochrání.

motorka a člověk

Pád z motorky může klidně způsobit to, že si člověk přivodí tak nepříjemný úraz, že nebude moct nějakou dobu jezdit, než se vše zahojí. Při takovém pádu se ale může stát, že zraněný nebude pouze člověk, ale dojde k tomu, že se poškodí i motorka. Měli byste brát ale v takovém případě ohled prvně na sebe a poté až na vaši motorku. Jakmile budete v pořádku, můžete se pustit do opravy vaší motorky nebo vaši motorku dát na opravu někomu, kdo se něčím takovým zabývá. Obvykle ale ti, kteří na motorce jezdí, mají o své motorce tolik informací, že jsou schopni si řadu věcí opravit sami. Pokud se ale najde něco, s čím si nebudete vědět rady, dejte raději vaši motorku na opravu někomu, kdo se tím zabývá.

motorkář na motorce

Nevynechejte ani vy nákup toho, co je potřeba k tomu, abyste mohli jezdit na motorce. Pamatujte na to, že nikdy byste neměli někam vyrazit bez helmy. Není problém sehnat helmu na ženu a ani na muže. Myslet byste měli určitě i na kombinézu. Ta by vám měla hlavně dostatečně sedět a neměla by být ani malá a ani velká. Důležitá je velikost tak akorát. Jistě i vy seženete takové produkty, které jsou potřeba proto, abyste mohli bezpečně jezdit na vaší motorce.