Mějte se rádi

Pod pojmem láska si asi nejdřív představíme lásku k někomu – k rodičům, dětem, rodině, partnerovi. Je zarážející, že nás jako první nenapadne SEBELÁSKA. To je to nejdůležitější, protože od ní se odvíjí všechno ostatní. Člověk zkrátka musí mít rád sám sebe, aby ho měli rádi ostatní. To není žádná hloupost, ale fakt, který si na sobě můžete snadno ověřit.

sebeláska láska

Sebelásku si člověk musí pěstovat sám, protože to za něj nikdo jiný neudělá. Je potřeba ase mít rád. Přistupujte k sobě tak, že jste pro sebe samé to nejdůležitější. Mějte se rádi. Buďte pozitivní, myslete pozitivně. Nezaobírejte se příliš negativismem a špatnými událostmi. Ano, tím že nebudete sledovat zprávy v televizi, špatné události nezmizí. Tak to bohužel nefunguje. Ale jde o to nedávat takovým zprávám více energie, než je důležité. Málokdo umí zprávy sledovat a nebýt kvůli nim v depresi po zbytek dne. Pokud to nezvládáte, jednoduše se na ně nedívejte. Nálada se vám vážně zlepší.

Mějte se rádi takoví, jací jste. Samozřejmě že se bude mít snáz rád ten, kdo má postavu jako řecký bůh a obličej jako z katalogu na krásu, to bude mít podstatně snazší než ten, kdo má nějaké to kilo navíc. Je ale důležité se přenést přes své fyzické nedostatky. Jinak vám budou neustále srážet sebevědomí a sebelásku se nikdy nenaučíte.

Musíte si vážit sami sebe. Musíte mít zdravé sebevědomí a musíte umět říkat ne. Nemusíte vždy všem ve všem vyhovět. S klidem můžete odmítat žádosti o pomoc, když to tak budete cítit. Nemáte žádnou povinnost pořád něco dělat.

šťastná žena

Naučte se odpočívat. Odpočinek je důležitý jak pro tělo, tak pro mysl. Nechávat odpočívat mysl je těžší, než si sednout ke knížce a nic nedělat. Zkuste relaxovat u meditací nebo alespoň zkuste poslouchat meditační hudbu, odpočinete si psychicky a bude vám zase o něco lépe.

Když se vám něco nepovede, nemusíte si to vyčítat několik dní. Prostě to přijměte a jděte dál. Neúspěchy jsou normální součástí našeho života.

Tyto kroky vás postupně dovedou k většímu sebevědomí, které vás posílí a sami ucítíte, že je vám s vámi tak nějak líp. Určitě to zkuste, sebeláska je cestou k tomu, aby vás ostatní brali lépe. Nemůžete totiž čekat, že když se budete neustále topit v depresích ze světa, z vaší nadváhy a budete se neustále všem snažit zavděčit, že si vás budou vážit ostatní.

Zamilovaní jsou nejšťastnější

Co je to láska? Každého z nás rozhodně napadne jiná definice. Pro většinu je láska něco krásného, co nám dopřává pocit radosti, motivace, bezpečí a uklidnění. Někteří jsme si zažili naše dětské lásky, které spočívaly v tom, že jsme si hráli jen spolu a ve dvojicích nikdy nešli s nikým jiným, seděli jsme vedle sebe a možná se párkrát objali. To byla taková bezstarostná láska, kdy jsme nemuseli řešit nic jiného. Ovšem čím jsme starší, tím je to složitější. Chceme najít někoho, s kým si budeme rozumět, bude s námi sdílet své názory a především s námi bude chtít trávit svůj volný čas.

láska

Je krásné si do budoucna najít svoji druhou polovičku, se kterou si budete rozumět, která vám vždy vykouzlí úsměv na tváři, obejme vás v těžkých chvílích a bude tu vždy jen pro vás. Určitě ano. Ale sami určitě víte, že ne všechny vztahy hned vydrží. Občas nastane situace, kdy si v páru přestanete rozumět, začnete na sobě navzájem hledat více a více chyb a zkrátka se nesnesete v jedné domácnosti. I ten nebo ta, co vypadá jako ta osoba, která s vámi chce strávit život, může být ve výsledku zklamání. Ale nebojte, ne vždy. Je mnoho dlouholetých párů, kteří jsou do sebe zamilovaní se stejnou energií, jako na začátku na vztahu. Nikdy do vztahu nespěchejte, snažte se nejdříve toho druhého poznat, zda si sednete nebo ne.

děťátko

Nemusí se na nic spěchat a pokud to je ten pravý, tak už vůbec. Je lepší se neunáhlit, než pak být zklamaný se zlomený srdcem a důvěrou. Vztah plný lásky každému prospívá více než dost, dokud ovšem nejsou ve vztahu i pravidelné hádky, to pak daleko nepovede. Jestli jste svoji druhou polovičku už našli, važte si ji a dávejte najevo svoji lásku, je to potřeba více, než se zdá. Jste už na vše dva, tak se nebojte svěřit a nechat si poradit od někoho, kdo se ve vás vyzná více, než se vyzná kdokoliv jiný.

Kdy o vztah nebojovat?

Asi málokdo vstupuje s někým do vztahu s tím, že je to jen chvilková záležitost a třeba po roce se oba rozejdou bez ohledu na kvalitu vztahu. Je důležité o vztah pečovat po celou jeho dobu. Jsou ale situace, kdy to opravdu nemá cenu, a je lepší, jak se říká, jít si každý svou cestou. Zejména my ženy máme tendence zachraňovat naprosto nefunkční vztahy, jen proto, abychom nebyly samy a děti měly tátu, i když jako partner a otec za moc nestojí.

pár na louce

Je třeba si uvědomit, že tento postoj velice často pramení z nízkého sebevědomí. Je těžké v dnešním světě obstát sama s dětmi, a poplatit všechny potřebné věci, zejména na mateřské či na rodičovském příspěvku a navíc bez hlídání. Musíte si sama spočítat, zda se zvládnete postavit na vlastní nohy. Mnoho žen vypráví, že jejich muži si ani nenamažou rohlík, peníze je jim líto na domácnost dávat a ke všemu nemají zájem o péči o jejich vlastní děti. Toto opravdu není typ muže, o kterého by stálo bojovat. Při problémech v počátcích je důležité zavčas tomu druhému říct, co si myslíme. Pokud ale ani opakované rozhovory nepadají na úrodnou půdu, je čas přehodnotit celý dosavadní vztah a případně z něj odejít dřív, než bude pozdě.

Některé vztahy jsou bohužel ovlivněny alkoholem, jinými návykovými látkami, či hazardem a dokonce násilím. Takový člověk je nemocný a potřebuje pomoc, kterou ale často odmítá. Mnoho léčených lidí s těmito problémy opět po čase podlehne a tzv. do toho spadne znova. Není dobré zůstávat s někým, komu doslova není pomoci. Není to dobré pro vás a rozhodně ne pro vaše děti.

muž a žena

Ničím nezvyklým není ani nevěra. Nezáleží na tom, zda je jednorázová nebo delšího rázu. U nevěry si musíte položit otázku proč se stala. Některé ženy jsou schopny ji odpustit, pokud je jednorázová. Někdy jde opravdu jen o chybu, velice často ale takový člověk dělá totéž pravidelně. Je na vás, zda dokážete snášet, že váš partner může skončit v posteli s jinou i poté, co vám bude slibovat modré z nebe.

Bezdětné ženy mají tu “výhodu” že jsou zodpovědné samy za sebe. Pokud jsou ve vztahu děti, je třeba myslet hlavně na ně, dění mezi rodiči je totiž ovlivňuje až do té míry, že mohou stejné chyby opakovat později ve svém vztahu. Myslete na to.

Vztah, kde vládne násilí nebo návykové látky opravdu není vztah, který byste se měla snažit udržet. Určitě jste to už slyšely ze svého okolí, ale neposloucháte. Myslíte si, že lepší je mít aspoň někoho, což ale rozhodně neplatí. Je lepší být sama v klidu a počkat si na toho pravého, který si vás bude vážit, než se neustále trápit v nefunkčním vztahu, kde jste jen za hospodyni a služku.

 

Sebeláska není snadná

Láska. Jedno slovo, tolik významů.

Jaký význam dáváte lásce vy? Znamená pro vás hodně, položili byste pro ni život, obětovali dosavadní vztah, rodinu, práci, byli byste ochotní se odstěhovat někam daleko kvůli někomu, koho milujete? Někteří určitě ano. Ale důležitá je jedna otázka – co láska k sobě samému? Asi každý někdy bojoval s tím, co znamená láska k sobě samému. Sebeláska. To je to, co je základem každého života. Bez sebelásky existovat nemůžeme. Myslíte si, že to tak není? Přesvědčovat se nemusíme, stačí otevřít oči a vnímat. Sebeláska vypadá rozličně, ale její podstata tkví v tom, že se má člověk rád, že se bere takový, jaký je, a jeho přístup k vlastní osobě – fyzické, a zejména psychické stránce ovlivňuje jeho život od narození až do smrti. A možná i po ní.

duševní zdraví

Člověk skutečně musí mít rád sám sebe. Z toho plynou další věci, i když se to na první pohled nezdá. Kdo se má rád, váží si sám sebe. Nenechá se ponižovat od jiných ve vztahu, neřeší, co si o něm kdo myslí, nebere si nic osobně, nechá se snadno naštvat, neřeší zbytečnosti a žije přítomným okamžikem. Zdá se vám to snadné a myslíte si, že sebeláska vám rozhodně nechybí? Tak se zamyslete třeba nad dnešním dnem. Nechali jste se snadno naštvat třeba od bezohledného řidiče a po zbytek dne jste byli naštvaní na své blízké? Nebo jste se přistihli, že sedíte doma v depresích, protože v televizi už dva roky neběží nic jiného než koronavirus? Pokud jste odpověděli ano, pak vám část sebelásky chybí.

socha buddhy

Není pravdou, že sebeláska = dělat, že problémy neexistují a tvářit se, že váš hořící dům je skvělá věc. Tak to opravdu není. Klíčem ke spokojenému životu ale je znát svou cenu, mít se rád, neřešit co bylo a bude a snažit se žít klidně. Není hloupost, že se nám děje, na co myslíme. Skutečně to tak je. A pokud nemáte dost lásky k sobě samému, máte deprese, myslíte na špatné věci, s velikou pravděpodobností se vám budou dít. Je důležité si uvědomit včas, jestli a kde děláme chybu, a zkusit ji napravit. Málokdo to zvládne sám, proto je vhodné najít dobrého terapeuta, odborníka na meditace, zkrátka někoho, kdo se “těmito věcmi” zabývá. Uvidíte, že zjistíte, že je pořád co zlepšovat.