Nezařazené

O miliardu nižší tržby v dalším roce


Nejnovější informace hlásí, že tržby společnosti Madeta se mohou propadnout až o miliardu korun. Přišla o svého největšího dodavatele Mlékařské a hospodářské družstvo JIH, který se rozhodl, že od 1. července bude dodávat své produkty hlavně do Německa. Tím firma přijde o dodávku až dvě stě tisíc litrů mléka denně. Družstvo JIH bude tedy v následujících měsících dodávat hlavně mlékárně Goldsteig v německém Chamu, tím se Madeta letos jistě nedostane na plánované tržby ve výši 5,2 miliardy korun českých.

mléko u slunečnic

Agrární komora nezasahuje do takových vztahů, ale vyjádřila se v tom smyslu, že by se situace kolem neschopnosti domluvit se, měla řešit. Protože by největší odbytové družstvo JIH a jihočeská tradiční mlékárna měly najít maximální možnosti spolupráce, vzhledem k tomu, že i taková spolupráce je nejvýhodnější pro region a vůbec českou ekonomiku. Nicméně spolupráce s německou stranou se dá pochopit, protože partneři spolu pracují již více než patnáct let a dá se s jistotou předpokládat, že i cenová politika vyznívá pro JIH ve výsledku lépe, samozřejmě Němci zaplatí více než naše firma.
jahoda v mléce

Jihočeská mlékárna na situaci prozatím zareagovala tak, že si zajistila od jiných menších dodavatelů alespoň padesát tisíc litrů mléka denně. Denně firma zpracuje 950 tisíc litrů, takže bude muset pravděpodobně od prvního července společnost snížit výrobu trvanlivého mléka a omezit i sušení mléka.

Vyřazení výrobků je nevyhnutelným krokem, pokud Jihočeši neseženou náhradního dodavatele. Podle této společnosti dále družstvo mění své zaměření i z toho důvodu, že v Chamu získají díky spolupráci akcie místní mlékárny. Tedy nejen cena odkupu, ale i další faktory ovlivnily toto rozhodnutí. Do Chamu aktuálně družstvo dodává 450 tisíc litrů denně, od července to pak bude 650 tisíc. Jihočechům tak zbude dodávka cca 430 tisíc litrů denně.
police na sýry

Madeta své čtyři výrobní závody zásobuje díky více než dvěma stům dodavatelům. Zaměstnává přes 1500 lidí. Své závody má v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, v Jindřichově Hradci a v Pelhřimově. Po zdanění měla v roce 2016 zisk ve výši více než 371 milionu korun, tržby celkově 5,25 miliardy korun. Další výsledky nejsou k dispozici.