Muži

Co dělat, když je muž tak trochu ignorant?

V romantických filmech můžeme zahlédnout neohrožené hrdiny, kteří by za ženu položili třeba i život, umí se poprat, ale zároveň pomáhají s každičkou maličkostí, nosí snídaně do postele, a každé narozeniny jsou plné romantických překvapení. V běžném životě to tak bohužel není, a mnoho žen se později setká s typem muže, který je zpočátku jako vystřižený z romantického filmu, ale později se z něj vyklube ignorant. A co teď?

boty a kravata

Vítejte v 21. století!

Doba kdy byly role rozděleny, už je dávno pryč. Nyní už to nefunguje tak, že zatímco muž vydělává, žena se stará o děti a domácnost. Tedy, alespoň ne úplně. Ženy si sice vydobyly stejná práva jako muži, avšak ne vždy to funguje v jejich prospěch. Skvělým obrázkem je pracující matka, která po návratu z práce uklízí, vaří, a dělá úkoly s dětmi, zatímco po boku má manžela, který samozřejmě také pracuje, ale po práci si potřebuje oddechnout, a tak očekává plný servis od své manželky. 

Muž, který vydělává víc

Měřítkem pro fakt, že žena by měla uklízet, vařit, a starat se o děti, je obvykle fakt, že muž vydělává víc, ačkoliv třeba pracují oba stejný počet hodin. Žena by si třeba také ráda sehnala lépe placenou práci, ale jelikož musí vozit a vyzvedávat děti ze školy, o prázdninách jim vymýšlet program, a zůstávat s nimi doma, když jsou nemocné, není to tak úplně možné.

muž a sklenice okurek

A co na to situaci ignorující muž?

V jeho očích to však funguje tak trošku jinak. On, který vydělává na živobytí rodiny, si přeci potřebuje po práci trošku odpočinout. Doma jej však čeká nepořádek, ukřičené děti, a věčně nespokojená manželka. Pro tento typ muže je totiž těžké pochopit, že žena opravdu pracuje více než on, a že starost o domácnost je vlastně také práce. Možná to občas vyzkouší, práci odflákne, a pak mu vše připadá jako brnkačka. 

Co s takovým mužem?

Těžko vyčítat ženě, že si právě takového muže našla. On totiž zpočátku mohl působit úplně jinak, a růžové brýle se sundávají jen velmi těžko. Není to tedy o tom, co dělat s mužem, ale co nedělat. Zkuste se zbavit pocitu provinilosti, když nějakou práci odfláknete, nebo když požádáte muže, aby vám taky trochu pomohl. Téměř žádné partnerství není rovnocenné, ale může se tomu alespoň přiblížit. Uvědomte si, že si také zasloužíte čas pro sebe. A pokud už nezvládáte řeči, kterými vás zahlcuje, zkrátka si zarezervujte víkendový pobyt, třeba i s kamarádkou, a nechte vše na muži. Ne snad, že by mu došlo, kolik práce doma máte, ale minimálně si zasloužíte trošku odpočinku.