Produkty

Topinambury vám pomohou k ideální váze


Zápasíte s nadváhou? Obezita a nadváha trápí mnohé z nás a ne každému se také podaří zhubnout tak, aby nešlo o jo-jo efekt, a aby hubnutí nebylo na úkor našeho zdraví. Jednou z rozšířených chyb je domněnka, že musíme strádat hlady, to je nesmysl, dávno překonaný, musíme pouze upravit jídelníček, aby nebyl tak kalorický, ale aby zároveň pokryl všechny potřebné živiny.

květy topinamburu

Jednou z těch zásadních pro udržení ideální váhy je vláknina. Všimněte si jedné zajímavé věci – před staletími lidé nebyli tolik obézní, alespoň ne ti, co pracovali manuálně např. v zemědělství. Tito lidé jedli zdravěji, i když stravu relativně jednoduchou a „chudou“. Sestávala z luštěnin, ořechů, celých obilných zrn a se spoustou zeleniny a ovoce. Maso bylo na jídelníčku výjimečně a sladkosti, dortíky, oplatky a podobné moderní „vymoženosti“ se tehdy prakticky nevyráběly.

hlízy topinamburu

Dostatek vlákniny ve stravě zaručuje to, že se nebudete přejídat, budete zasyceni mnohem dříve a budete také zdravější a šťastnější.

Zkuste to s topinambury

Tato zelenina byla běžnou součástí stravy obyvatel střední Evropy právě v době, o které hovoříme, kdy lidé tvrdě pracovali na poli a byli štíhlí a zdraví. Cena za kg topinamburu ovšem zdaleka neodpovídala jejich přínosu, byly totiž (a stále jsou) velmi levné a za tuto cenu dokázaly chránit tlusté střevo před rakovinou, poskytovaly výživu pro přátelské bakterie a díky tomu navyšovaly obsah vitamínů a dalších důležitých látek v těle. Podporovaly efektivní detoxikaci a zdravé hubnutí. Topinambury také potvrzují pravidlo, že to nejlepší, co k životu potřebujeme, bývá obvykle velmi levné, jako je např. sluneční záření, čistá voda, čistý vzduch a ovoce a zelenina pěstovaná v našem zeměpisném pásmu, jako je cibule, mrkev, červená řepa, zelí, kapusta, jablka, hrušky, meruňky a také brambory a topinambury.