Až na věky věků

Význam slova láska lze pochopit mnoha různými způsoby. Podle encyklopedie jí lze vyložit jako „silný pozitivní vztah náklonnosti, oddanosti nebo touhy, který se může lišit jak svojí povahou, tak také předmětem.“

,,Láska žije v tom, kdo miluje, nikoli v tom, kdo je milován.“ – Romain Rolland

,,Spatřil jsem poprvé svého anděla, poznal svůj účel, pocítil své zrození, zaslechl jsem, zpočátku slabé,
pak zřetelné a sladké tóny našeho spojení. Naše láska rozehřeje studený vesmír a dá mé znavené, zoufalé naději, očištěné našimi polibky věčné uzdravení.“ – Val Kilmer

Láska po celý život

Jaká ta láska ale ve skutečnosti je? Skutečně je to ten nejhlubší a nejsilnější pocit, který známe z pohádek nebo romantických filmů? Pochopitelně, že ano. Vědci se už mnohokrát rozhodli tuto emoci zkoumat a zjistili, že zamilována osoba cítí bolest o něco méně než osoba, která si fází zamilování neprochází.

Asi ale všichni známe ten pocit, kdy se na našeho partnera nebo partnerku nemůžeme vynadívat. A tak s protějškem navazujeme častější oční kontakt. Je to důkaz toho, že o něm chceme vědět všechno. Každičký detail. A nejen ze života. Chceme znát jeho úsměv, abychom si ho mohli přehrávat, když jsme sami. Chceme znát tu vrásku na jeho čele, když se na nás zadívá, aby se dozvěděl něco i o nás. Chceme znát každičkou pihu na jeho nosu a znát i tu skvrnku zelené v jeho hlubokých očích. Chceme slyšet tón, jakým k nám mluví a pamatovat si ten klidný šepot, kterým nám svěřuje svoje tajemství. 

Až na věky věků

Lidé ve stavu zamilování se pro někoho mohou chovat iracionálně, ale je to jen známka dosud nepoznaného štěstí, pocit svobody a jednoty. Jako kdyby vás ten, do koho jste se zamilovali, dal znovu dohromady. Dal vašemu životu skutečný smysl a směr. 
A tak na něj pořád myslíte. Na to jak se má. Znovu si přehráváte ten zamilovaný úsměv nebo letmý dotek. Znovu cítíte ten první polibek a zamilováváte se znovu a znovu. 
V lásce platí rovnocennost, a tak se snažíte udělat pro svou polovinu maximum. Chcete aby i on byl šťastný. Pečujete o něj, nasloucháte mu a jste připraveni obětovat cokoliv. 
A jako kdybyste byli jeden. Vaše srdce se synchronizují a bijí jako jedno, máte podobné myšlenky, když tančíte, tančíte jako jeden. Když se spolu milujete, svět kolem vás se zastaví a neexistuje nic než jen vy dva. Vy dva jako celek. 
Uctíváte se a respektujete. V hádce hledáte kompromisy, aby se vaše cesta nerozpletla. Zkoušíte spolu nové věci. A zkrátka víte, že jste našli jeden druhého. Svůj osud, svůj pravý smysl života. A i po letech jste schopni se zamilovat stejně hluboce jako tenkrát. I když je vám třeba sedmdesát, pořád ve svojí polovičce vidíte tu osobu, do které jste se prvně zamilovali.